"Noc s Andersenem" 2024

22.03.2024

V pátek 22. března probíhala ve všech knihovnách v Česku akce s názvem Noc s Andersenem. Někde zůstávaly děti přes noc, někde si četly večer a u nás jsme tento den strávili hravě v průběhu celého dopoledne. Navštívil nás celý první stupeň ZŠ B.Hynka. Naší knihovnou tedy prošlo skoro 200 dětí. Moc bych chtěla touto cestou poděkovat paní učitelce Vodenkové, která nám pomohla s organizací, dále paní Martině Nehasilové a paním asistentkám - Nele Formánkové, Alence Panákové a Gabriele Svobodové, které se neúnavně a s nadšením věnovaly každá svému stanovišti. 

Letos se za téma této akce mohl zvolit vynikající malíř, ilustrátor a mnohokrát oceněný autor knih Petr Sís. Ten totiž tento rok slaví své 75. narozeniny. My od něj máme v knihovně několik titulů, které jsme dětem představili. Z nich jsme vybrali knihu s názvem "Strom života" o životní cestě přírodovědce Charlese Darwina. Děti si tak mohly vyzkoušet dobrodružnou cestu, kterou Darwin podnikl v mládí, kdy byl pozván svým profesorem na průzkumnou cestu kolem světa lodí Beagle. 

Děti lovily nové druhy zvířat, podle nálezů zubů a parůžků poznávaly komu by tak asi mohly patřit, počítaly zvířata Jižní Ameriky, lupou zkoumaly detaily peří, mušlí, semen a jiných přírodnin a na Novém Zélandu je pomalovali domorodci! 

Mohly tak popřemýšlet o tom, proč Darwin nesouhlasil s jedinou tehdejší uznávanou teorií o Bohu. Jak přišel na to, že každý druh při vývoji ovlivňuje prostředí ve kterém žije a proč se neustále vyvíjí...