Křest knihy Hanky Doskočilové "Moje řecká máma"

30.11.2023

Hana Doskočilová, narozená v roce 1958, prošla vzděláním na střední pedagogické škole a následně se věnovala práci učitelky a později ředitelky mateřské školky. Po událostech sametové revoluce se rozhodla pro nový začátek a přestěhovala se do malebné vesničky Horní Světlá, kde nachází uplatnění dodnes. V této malebné lokalitě se zamilovala nejen do krás Lužických hor, ale i do života samotného.

Své vášně a angažovanost věnuje nejen pedagogické práci, ale i aktivitám spojeným s kulturním a sportovním děním v obci. Společně s přáteli založila Spolek SKI Luž, který má na starosti přípravu a pořádání kulturních a sportovních akcí. Mezi nejznámější patří události jako Křivořezání, Country táčky a mezinárodní cyklistický závod do vrchu dvojic Bluestone. Tyto akce nejen oživují a posilují komunitu v Horní Světlé, ale přilákaly i zájem širší veřejnosti.

Knížka "Moje řecká máma" je už jejím čtvrtým vydaným dílem. A my jsme měli v naší knihovně tu čest jí uspořádat slavnostní křest. Kmotrem knížky se stal pan místostarosta Jaroslav Švehla ml. a Hanky dlouholetý kamarád pan Luboš Smrčka. V přátelské atmosféře jsme popřáli knížce spousty spokojených čtenářů a případní zájemci si jí u nás můžou zakoupit.

Knihu Hanička napsala o svém manželovi Jiřím a o jeho dětství se svou řeckou maminkou, které prožil ve Cvikově. V chudé domácnosti s hejnem dětí vznikaly situace veselé i k pláči, situace mnohdy téměř neřešitelné, které ovšem maminka – Řekyně žijící v Čechách – zvládala statečně a s grácií den co den. Přes všechny problémy a bídu si těžkosti nepřipouštěla. Vždy našla řešení a učila tomu i svoje děti. Hlavně se snažila brát život s humorem. Každou hezkou chvilku považovala za zázrak. Moudře říkávala: "Kdo se nesměje, ten nežije," a celý život se řídila zásadou: "Budeme veselí, i kdyby na chleba nebylo."